Tajná správa o konci sveta, čiže Ameriky

Autor: Martin Majkut | 6.12.2013 o 8:15 | Karma článku: 8,60 | Prečítané:  986x

Prečítal som si článok z časopisu Zem a vek o blížiacej sa apokalypse v USA a viac som to už nemohol vydržať. Príliš veľa ľudí na Slovensku nemá schopnosť kriticky posúdiť hodnotu informácie. Viem, najlepšie by bolo nerobiť reklamu pochybnému médiu, ale keď sa z času načas nepostavíme tmárstvam, hlúposť vyhrá na Slovensku celoplošne.

Nemám veľa času, tak len takto bodovo:

Áno, USA už nie sú tou supermocnosťou, čo kedysi. Dnes je na svete oveľa viac prosperujúcich krajín, čo je len dobre. Ja chcem, aby sa mali dobre všetci, nie len Amíci.

Ak by bola na tom Amerika tak zle, ako autor usudzuje, tak sa mala zložiť v tejto veľkej ekonomickej kríze. Namiesto toho sa z nej pozbierala oveľa rýchlejšie, ako Európa. Dnes ráno (4.12.) som počul toto v aute cestou do gymu: 1. V USA pribudlo minulý mesiac 215 000 pracovných miest, čo je zatiaľ najviac tento rok, 2. deficit USA je dole, myslím, že o 6%, 3. stock market prekonal minulý týždeň historické maximá, t. j. firmy sú mimoriadne optimistické. Mimochodom, táto posledná správa pre mňa znamená, že sa mi prilepšilo na dôchodok. Pretože to, čo malo na Slovensku názov “druhý pilier”, je dôvodom, že americkí dôchodcovia môžu na staré kolená cestovať po svete.

Argument, že ľuďom nebude dovolené nechať si svoje pôvodné zdravotné poistenie, nie je (už) pravdivý. Americká administratíva vie byť hrozne byrokratická, ale niekedy v posledných dvoch týždňoch schválila zákon, ktorý občanom umožňuje ponechať si pôvodný plán ešte ďalší rok, kým sa veci utrasú.

Áno, mnohí ľudia budú platiť o čosi viac. Niektorí, napríklad ja, budú zase platiť o čosi menej. Tie čísla, čo autor uvádza (99% navýšenie pre muža, 62% pre ženu) sú humbug. Autor cituje JEDNU štúdiu. Čo tak spomenúť tie ďalšie stovky, čo sa touto témou zaoberali? Myslím, že k tým číslam dospel tak, že zahrnul aj ľudí, ktorí doteraz zdravotné poistenie nemali (lebo si ho nemohli dovoliť). Keď niekto platí 0 dolárov (za nič) a potom zrazu platí niečo (za službu), v percentuálnych číslach to vyzerá dramaticky. Ale tento prístup ukazuje, že autor nie je čestný, ale manipuluje s informáciami, ako sa mu hodí.

Mimochodom, aj po tom hypotetickom šetrení spomenutej americkej rodiny sa mi zdá, že by ešte stále boli na tom lepšie ako typická slovenská rodina. Takže koniec sveta sa nekoná - jedine, že by už medzitým nastal na Slovensku, len si to nikto nevšimol.

Čo sa týka čísel o tom, koľko Američanov si myslí, že krajina je na zlej ceste: ako by asi dopadol tento prieskum na Slovensku? Čo tak v Čechách, Francúzsku, v Číne? Však, preboha, ľudia rozmýšľajte a dávajte si informácie do kontextu!

Najviac ma nasrdila nenápadne do článku vložená veta o akejsi "tajnej" dohode Obamu a Kongresu o presunutí miliónov pracovných miest mimo krajinu. Odhliadnuc od toho, že to je úplne absurdné tvrdenie (prečo by chcel nejaký prezident a parlament potopiť vlastnú krajinu? Žeby hromadná politická samovražda?), je to aj číre šírenie strachu. Kde je zdroj, link alebo nejaké vysvetlenie? Tak aj ja môžem povedať, že Američania práve podpísali tajnú diplomatickú dohodu s Marťanmi. Aká je výpovedná hodnota takejto vety?

Najväčším potencionálnym problémom Obamacare je, ak sa neprihlási dostatočné množstvo mladých ľudí, ktorých systém potrebuje. To nie je žiaden odrb - preto sa to volá POISTENIE. Princíp poistenia tkvie v tom, ze všetci prispejú trochu, aby bolo pre tých pár, čo to budú potrebovať. Viď poistné na auto. Ak by platili len tí, čo majú nehodu, tak by to, samozrejme, nefungovalo. Či sa mladí hlásia do Obamacare bude jasné v priebehu mesiaca - dvoch.

V USA to určite nie je ružové, ale hroziť nejakou "búrkou" je imbecilné - viď čísla v úvode článku. Autor si jednoducho vyberá fakty, ktoré sa mu hodia, ako šušne z nosa. Každý rok počúvam o takýchto temných katastrofách. Nikdy sa nič neudeje, ale vždy sa nájde dostatok ľudí, čo na to skočia. Čiže keď nabudúce budete čítať štúdiu o konci sveta/Ameriky/ čojaviemčoho: áno, je lákave tomu uveriť, ale práve vtedy treba spozornieť a zapnúť mozgové bunky. A kto je taký sprostý, že tomu uverí, mal by sám skočiť z nejakej vysokej  budovy, ako tento odborník odporúča. Na svete bude o blbca menej.

---

PS: Slováci, prosím vás, buďte skeptickí voči konšpiračným teóriám. Väčšinou sú to znôšky hovadín, ktoré ľahko odhalíte, ak sa trochu zamyslíte. Keď počujem, ako sa inak inteligentne pôsobiaci človek zdôveruje známym o tajných sprisahaniach, cítim sa vždy neskonale trápne.

Každý máme v živote nejakú agendu – indivíduá, rodiny, štáty, nadnárodné korporácie. Ale život je príliš komplexný na to, aby ho niekto tajne riadil. Prosto, človek nemá ani zďaleka kapacitu na to, aby predvídal všetky eventuality. Príklad: niekto otrávi politika. Čo sa stane? Nič? Nastane revolúcia? Alebo niečo medzi tým? Povedzme, že nastane revolúcia. A povedzme, že niekoho v tom revolučnom dave udupú. Čo teraz? Obráti sa hnev ľudu niekam inam? Začnú podpaľovať autá na ulici? Alebo radšej parlament? Alebo domy politikov? Kto vie? Možno to nebude mať žiaden dôsledok. A čo keď udupú dvoch?

Každý z nás sa snaží ovplyvniť svet vo svoj prospech. Táto snaha je však limitovaná mnohými nepredvídateľnými faktormi. Konšpiračné teórie sú pre slabochov, ktorých utešuje, že keď už nie oni, tak niekto iný v tom má jasno. Nemá. S našou mozgovou kapacitou bude život vždy jedna veľká chaotická párty. Tak sa s tým, prosím vás, nejako vyrovnajte.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Jeden víťaz a samí porazení. Čo ukázali nemecké voľby

Takmer štvrtina nemeckých voličov hlasovala za extrém. Nová vláda je aj preto v nedohľadne.


Už ste čítali?